- Stopnie oficerskie - powróćmy do oznaczeń oficerskich stopni wojskowych jak przed wojną bo mają logiczny sens, czyli podporucznik, jedna gwiazdka, porucznik dwie, a kapitan trzy. Wszak major, podpułkownik i pułkownik, to kolejno jedna, dwie i trzy gwiazdki, to samo tyczy generałów. Co prawda wprowadzono czterogwiazdkowego generała, ale to już inna bajka! Natomiast kapitan z czterema gwiazdkami, to zdecydowana pozostałość, po sowieckim LWP!
- Marynarka Wojenna - białe czapki przez okrągły rok! Wprowadzono po wejściu do NATO, po kiego grzyba, pytam? Przed wojną, w okresie zimowym marynarze nosili czarne czapki, a od maja do października nakładali na nie białe "pokrowce". Bardzo polskie i odróżniające od innych armii!
- Szachownica lotnicza - od 1921 roku był to kwadrat podzielony na cztery mniejsze kwadraty, z czerwonym górnym lewym i dolnym prawym i odpowiednio białym górnym prawym i dolnym białym lewym. Heraldyczni naprawiacze w 1993 roku odwrócili tę kolejność! Najwyższa pora wrócić do tradycji!
Wersja historyczna Wersja obowiązująca - Polowa czapka garnizonowa, codzienne nakrycie wojska przed wojną i nawet za komuny. Zapomniana, odrzucona, w to miejsce wprowadzono beret! Po pierwsze garnizonówka odróżnia nas od innych armii, po drugie jest bardzo ładna i praktyczna.
- W tym miejscu czas beret. Wszak, to wyjątkowe nakrycie głowy przynależne specjalnym rodzajom wojsk, nie powinna go nosić każda formacja, bo na beret trzeba zasłużyć ciężką pracą! Jedyny wyjątek, ale zgodny z polską tradycją, czarne berety winny zostać w formacjach pancernych, bo nosili go żołnierze gen. Maczka!
wtorek, 15 sierpnia 2017
Dzień Wojska Polskiego - powróćmy do tradycji!
Uwag osobistych kilka, może mało istotnych, ale symbolicznych zarazem. Ceremoniał, regulamin, oprawa, warto się zastanowić, bo koszty niewielkie, a jednak porządkujące!
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz